Yüklenilen KDV

KDV İADELERİNİN HESAPLANMASINDA DORUK YAZILIM YANINIZDA

Mükelleflerin KDV İade talebinde bulunabilmesi için Gelir İadesi Başkanlığının onayladığı excel formatında “Yüklenilen KDV” nin hesaplandığı projemizdir. Yüklenen KDV Programı Üç sürüm mevcuttur. Netsis, Logo ve ERP bağımsız çalışan şeklinde. .

Yüklenen KDV Programı ERP entegrasyonlu çözümler için projelendirme yapılır ve firmanıza göre proje maliyeti tekliflendirilir. Gelir İdaresi Başkanlığınca kabul edilen ATİK’lerden kaynaklanan KDV tutarlarının da yüklenilen KDV ‘ye dahil edilmesini sağlamaktadır. İhracat yapan firmalar için yüklenilen KDV hesabında yurtdışı satışların, iç satışlara ile karşılaştırmasını yaparak otomatik hesaplanabilen oran ile yüklenen KDV hesaplaması yapılmaktadır. Yüklenen KDV Programı GİB listesinden alınması devletin ihracat oranlamasında baz aldığı liste olduğu içindir. Yüklenen KDV hesaplaması için öncelikle indirilecek KDV listesinin tam anlamı ile bitirilmiş olması gerekmektedir.

Genel Gider Oran Girişi

<Kayıtlar> Menüsünden <Genel Gider Oran Girişi>  sekmesinde açılan ekrandır. Aşağıdaki ekranda aylık oran listesine ulaşabilir, silebilir veya güncelleyebilirsiniz. Yeni oran girişi için <Yeni> tıklanır.

Aşağıdaki ekranda yeni oran tanımlaması yapılır. Yıl ve ay girilmek zorundadır. Oran değeri 0 ile 1 arasında girilebilir.

İndirilecek KDV Listesi

<Kayıtlar> Menüsünden <İndirilecek KDV Listesi>  sekmesinde açılan ekrandır. Kullanıcının karşısına ilk <İndirilen KDV Listeleme/Yükleme> ekranı gelir. Aşağıdaki ekranda indirilecek KDV listesine ulaşabilir, silebilir veya güncelleyebilirsiniz. Yeni liste yüklemek için<İndirilecek KDV Yükle> tıklanır.

Dönem seçilir. Dosya seçilir. XLSX – XLS uzantılı dosyanın formatını kontrol ediniz.

<Fatura Pasifizasyonu /Dip Listesi> Kullanıcı karşısına gelen ikinci ekrandır. Fatura Pasifizasyonu ile tüm faturaları aktif veya seçilenleri pasif yapabilir, pasif fatura sayısını ve pasif fatura numaralarını görebilirsiniz. Dip Listesi ile yüklenilen KDV çalıştırıldığı zaman çalıştırılan aylara ait dip toplamı ve yıllık genel toplamı getiriyor.

Satış Fatura Kaydı

<Kayıtlar> Menüsünden <Satış Fatura Kaydı>  sekmesinde açılan ekrandır. Bu ekranda satış fatura listeleme ve yükleme yapabilirsiniz. Yükleme için <Satış Faturaları Yükle> tıklanır.

Dönem seçilir. Dosya seçilir. XLSX – XLS uzantılı dosyanın formatını kontrol ediniz.

Reçete Kaydı

<Kayıtlar> Menüsünden <Reçete Kaydı> sekmesinde açılan ekrandır. Aşağıdaki ekranda reçete listeleme ve yükleme yapabilirsiniz. Yükleme için <Reçete Yükle> tıklanır.

Dönem seçilir. Dosya seçilir. XLSX – XLS uzantılı dosyanın formatını kontrol ediniz.

Stok Kartı Kaydı

<Kayıtlar> Menüsünden <Stok Kartı Kaydı> sekmesinde açılan ekrandır. Aşağıdaki ekranda Stok Kartı listeleme ve yükleme yapabilirsiniz. Yükleme için <Stok Kartı Yükle> tıklanır.

Dönem seçilir. Dosya seçilir. XLSX – XLS uzantılı dosyanın formatını kontrol ediniz.

Muadil Hammadde Kaydı

<Kayıtlar> Menüsünden <Muadil Hammadde Kaydı> sekmesinde açılan ekrandır. Aşağıdaki ekranda Muadil Ürün listeleme ve yükleme yapabilirsiniz. Yükleme için <Muadil Ürünleri Yükle> tıklanır.

Dönem seçilir. Dosya seçilir. XLSX – XLS uzantılı dosyanın formatını kontrol ediniz.

Matrah Kaydı

<Kayıtlar> Menüsünden <Matrah Kaydı> sekmesinde açılan ekrandır. Aşağıdaki ekranda Matrah listeleme ve yükleme yapabilirsiniz. Yükleme için <Matrah Yükle> tıklanır.

Dönem seçilir. Dosya seçilir. XLSX – XLS uzantılı dosyanın formatını kontrol ediniz.

Limit Girişi

<Kayıtlar> Menüsünden <Limit Girişi> sekmesinde açılan ekrandır. Aşağıdaki ekranda Aylık Limit listeleme tanımlama silme veya güncelleme yapabilirsiniz.

Tek bir yükleme için <Yeni> tıklanır.

Liste olarak yükleme için <Limit Yükle> tıklanır. Dönem seçilir. Dosya seçilir. XLSX – XLS uzantılı dosyanın formatını kontrol ediniz.

Kamu Kurum Tanımları

<Kamu Kurumu Tanımları> kısmından <New > tıklanır. Vergi numarası girilerek Update ile yeni ekleyebilir. Ekledikten sonra Edit ile düzenleyebilir veya Delete ile silebilirsiniz.

Yüklenilen KDV Çalıştır

<İşlemler> Menüsünden <Yüklenilen KDV Çalıştır> sekmesinde açılan ekrandır. Yüklenilen KDV’lerin çalıştırılması için ay ve yıl seçilmelidir!

Yüklenilen KDV Geri Al

<İşlemler> Menüsünden <Yüklenilen KDV Geri Al> sekmesinde açılan ekrandır. Yüklenilen KDV’lerin geri alınması için ay ve yıl seçilmelidir!

Yıllık İndirilecek KDV Listesi Raporu

<Raporlar> Menüsünden <Yıllık İndirilecek KDV Listesi> sekmesinde açılan ekrandır. İndirilecek KDV’lerin tümünün raporlanmasını sağlar.

Aylık İndirilecek KDV Listesi Raporu

<Raporlar> Menüsünden <Aylık İndirilecek KDV Listesi> sekmesinde açılan ekrandır. Seçilen yıl ve ay indirilecek KDV’leri raporlayıp excel olarak indirir.

Yüklenilen KDV Listesi Raporu

<Raporlar> Menüsünden <Yüklenilen KDV Listesi> sekmesinde açılan ekrandır. Seçilen yıl ve ay KDV raporunu alır.

Yüklenilen KDV Listesi excel raporunu aşağıdaki formatta bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Satış Fatura Listesi Raporu

<Raporlar> Menüsünden <Satış Fatura Listesi> sekmesinde açılan ekrandır. Seçilen yıl ve ay satışlarını raporlayıp excel olarak indirir.

Reçete Listesi Raporu

<Raporlar> Menüsünden <Reçete Listesi> sekmesinde açılan ekrandır. Seçilen dönem reçetelerini raporlayıp excel olarak indirir.

Stok Kartı Listesi Raporu

<Raporlar> Menüsünden <Stok Kartı Listesi> sekmesinde açılan ekrandır. Seçilen dönemin ve ayın maddelerini veya kullanılmayan stokları belirler raporlayıp excel olarak indirir.

Karşıt İnceleme Raporu

<Raporlar> Menüsünden <Karşıt İncelme> sekmesinde açılan ekrandır. Karşıt inceleme istenilen dönem seçilir.

Hesaplamalarla karşıt inceleme yapılması gereken firmalar aşağıdaki gibi listelenir, listelenen firmaları fatura ayrıntıları satır içerisindeki linklere tıklanarak <YMM> için EXCEL Belgesi, <ŞİRKET> için WORD Belgesi otomatik olarak hazırlanır.

Yüklenilen KDV hakkında detaylı bilgi için bize yazın,